„Rzeczpospolita ubezpieczonych” to wystawa fotograficzna suto okraszona komentarzami i wypowiedziami naocznych świadków historii. Nie jest kolejnym nudnym zestawieniem pełnym tabelek i cyfr, ale zapisem prawdziwego życia Polaków, których losy splatały się z historią Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, również w dramatycznych okolicznościach.

Jak ponad 80 lat temu gazety opisały powstanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Dlaczego kiedyś nazywano go Landesversicherungsanstalt? Jak wyglądały pierwsze maszyny liczące i komputery w ZUS? Jak pracownicy ZUS-u ratowali życie współobywateli podczas II Wojny Światowej? Tego wszystkiego dowiemy się oglądając wystawę, która jest dostępna dla publiczności do 26 stycznia w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk ul. Wita Stwosza 53).

Żarówka, telefon, radio, samochód, a także ubezpieczenia społeczne – chyba nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, ale właśnie te wynalazki odmieniły świat na przełomie XIX i XX wieku. Dały ogromny impuls rozwojowy, z czasem trafiły pod przysłowiowe strzechy, ułatwiły ludziom codzienne życie i przyniosły nowe możliwości. W 2018 roku świętujemy nie tylko 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również 100-letnią historię ubezpieczeń społecznych w Polsce. W roku 1918 twórcy państwa polskiego uznali ubezpieczenia społeczne za istotny element budowania państwowości. Od pierwszych dekretów Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego tworzone było polskie prawodawstwo ubezpieczeniowe, gwarantujące obywatelom zabezpieczenie emerytalne i zdrowotne. Uznawane ono było wówczas za jedno z najnowocześniejszych w Europie.

Opis wystawy: Klaudia Skoniecka koordynator ds. komunikacji i edukacji ZUS Gdańsk