Zapraszamy na wystawę zorganizowaną w przestrzeni Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego pt. TŁA / BACKGROUNDS: Alicja Karska i Aleksandra Went. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 6 kwietnia.

Przekrojowa wystawa prac Alicji Karskiej i Aleksandry Went ma za cel zaprezentowanie i przede wszystkim, stworzenie nowych prac, których źródłem jest medytacja nad pamięcią, zanikaniem, ulotnością, przefiltrowanych przez pryzmat najstarszego nośnika wiedzy i pamięci – książki. W prezentowanych tu pracach to właśnie książka lub jej awatar (wyprowadzony z książki obiekt, fotografia, video) jest nośnikiem znaczenia, przemawia w innym, niewerbalnym języku. Książka poddaje się tu procesowi przetłumaczenia na język sztuki wizualnej, nie tracąc przy tym swojej głębi i zdolności komunikowania odczuć, emocji, procesów i stanów. Nie staje się jednak "książką artystyczną" - ale czymś pośrednim, wymykającym się kategoriom.

Planowana wystawa jest efektem wieloletniej współpracy pomiędzy kuratorem zdarzenia a duetem artystycznym Karska / Went. Pierwsza praca stworzona z myślą o przestrzeni i ekspozycji w Bibliotece UG, inicjująca relację artysta-biblioteka-kurator to „Sandboxy” z 2005 roku. Poprzez lata powstały aż cztery prace bezpośrednio związane z Biblioteką Uniwersytetu (a nie jakąkolwiek biblioteką) : wspomniane „Sandboxy”, “Sześćdziesiąt tysięcy niewypożyczonych książek”,  „EBRU”, „Trudny wiek”. Wszystkie te prace, plus nowe realizacje z roku 2017 stworzone z myślą o niniejszej wystawie zostaną zaprezentowane w przestrzeni Biblioteki po raz pierwszy razem, uwidaczniając budowaną przez lata narrację.


projekt zrealizowany przy pomocy Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska
kurator: Dominika SkutnikBiblioteka Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 53
80-308 Gdańsk
tel. 58 523 32 10, 58 523 32 11
fax 58 523 32 09
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego 2014