Zapraszamy na promocję książki „Miasto (dla) sztuki. Sztuka (dla) miasta. 60 lat działalności Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki” pod red. Jarosława Balcewicza i Marii Mendel. Książka jest owocem współpracy GTPS i Gdańskiego Towarzystwa Naukowego z UG. Promocja odbędzie się 22 października (poniedziałek) 2018 r. o godz. 14.00 w Małej Sali Senackiej Biblioteki Głównej UG (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 53). W spotkaniu weźmie udział JM Rektor UG Pan Profesor Jerzy Gwizdała oraz Prorektor UG ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Pan Profesor Piotr Stepnowski. Wstęp wolny.  

Tak we wstępie piszą o książce jej redaktorzy:
„W pierwszej części książki przedstawiamy gdańską kulturę i sztukę w ujęciu historycznym, a także w kontekście współzależności ludzi, miejsca, kultury i ekonomii. Część druga dotyczy Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki jako wspólnoty in actu. Wydaje się, że niekonwencjonalnie i być może nowatorsko potraktowaliśmy historię GTPS w rozdziale opartym na materiałach zasobów Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz Instytutu Pamięci Narodowej, w których, jak się okazało, jego autor nie znalazł niczego strasznego. Część trzecia książki, niemająca raczej charakteru naukowego, ukazuje GTPS we wspomnieniach i jest rodzajem otwartej trybuny. To niezwykle ważne wypowiedzi, z których – z jednej strony – można o GTPS sporo się dowiedzieć; z drugiej – bardzo zbliżyć się do istoty wspomnianej wzajemności i zrozumieć głębię relacji miasto–sztuka”.

Spotkanie poprowadzi pracownik naukowo-dydaktyczny UG, prawnik i poeta, członek Wydziału I GTN, Pan Doktor Tomasz Snarski. Promocji książki towarzyszyć będzie wernisaż wystawy Mistrzów z kręgu Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Kuratorem wystawy jest Pan Profesor Marek Model, który kieruje Katedrą Kształcenia Podstawowego na Wydziale Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego przy wsparciu ze środków Miasta Gdańska oraz z budżetu JM Rektora UG. 

 

Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Wita Stwosza 53
80-308 Gdańsk
tel. 58 523 32 10, 58 523 32 11
fax 58 523 32 09
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego 2014