Udogodnienia architektoniczne

Windy
Czytelnicy niepełnosprawni ruchowo mogą korzystać ze zbiorów Biblioteki Głównej UG samodzielnie mając do dyspozycji windy przystosowane dla osób niepełnosprawnych, mogą też korzystać ze zbiorów Biblioteki
w Czytelni Informacji Naukowej, która mieści się na parterze. Pracownicy służą pomocą w znalezieniu informacji oraz dostarczeniu potrzebnych materiałów z innych pięter.
Przy wejściu do budynku Biblioteki Ekonomicznej jest zamontowana platforma schodowa uruchamiana
na życzenie osoby zainteresowanej. Przy platformie znajduje się przycisk wzywający pracownika Straży Uniwersyteckiej, który służy pomocą w uruchomieniu dźwigu.

Miejsca parkingowe
Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych ruchowo znajdują się przed budynkiem Biblioteki Głównej oraz Biblioteki Prawnej.

Toalety
Toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych znajdują się na parterze Biblioteki Głównej UG oraz na każdym piętrze budynku.

Korzystanie ze zbiorów – udogodnienia

Biblioteka Główna UG udostępnia katalog online, umożliwiając zamawianie książek z dowolnego komputera podłączonego do sieci. Do niektórych opisów bibliograficznych w katalogu, mogą być dowiązane także dokumenty elektroniczne. Wyszukiwanie można zawężać przez zastosowanie filtrów - na przykład tylko do wydawnictw brajlowskich. Opis korzystania z filtrów znajduje się tutaj.
Osoby niedowidzące zachęcamy do korzystania z Wirtualnej Biblioteki Literatury Polskiej (arcydzieła literatury polskiej od średniowiecza po wiek XX w postaci dokumentów cyfrowych w formacie HTML).

Wypożyczalnie Bibliotek UG mieszczą się na parterze (Biblioteka Główna, Biblioteka Prawna, Biblioteka Ekonomiczna, Biblioteka Humanistyczna, Biblioteka Neofilologiczna), podobnie jak Oddział Informacji i Promocji (Biblioteka Główna), Informatorium (Biblioteka Ekonomiczna) i punkt informacji (Biblioteka Prawna), gdzie można uzyskać pomoc.

Czytelnicy niepełnosprawni mają zwiększony limit wypożyczanych książek do 10 tytułów na okres 4 miesięcy z możliwością dokonania dwukrotnej prolongaty na okres dwóch miesięcy.

Powiększalniki optyczne dla osób słabowidzących w czytelniach

Biblioteka UG posiada powiększalniki optyczne ClearView+, które pozwalą na czytanie, pisanie i oglądanie zdjęć osobom niedowidzącym. Znajdują się one w pięciu czytelniach: Biblioteka Główna, Biblioteka Prawna, Biblioteka Humanistyczna, Biblioteka Ekonomiczna i Biblioteka Matematyczno-Fizyczna.

Stanowiska komputerowe dla osób niewidomych i słabowidzących w czytelniach

W czytelniach Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego znajdują się stanowiska komputerowe przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących. Stanowiska te są wyposażone w komputery z linijką brajlowską, program udźwiękawiającym Jaws for Windows (syntezator mowy) oraz programem powiększającym Magic. Znajdują się one w Bibliotece Głównej UG, Bibliotece Humanistycznej, Bibliotece Prawnej i Bibliotece Ekonomicznej.

Pracownia komputerowa

W pokoju 3.39 w Bibliotece Głównej UG znajdują się dwa stanowiska komputerowe dostosowane do potrzeb osób niewidomych:

  1. stacja robocza (Windows XP Professional z 4 GB RAM i twardymi dyskami 600 i 700 GB) wyposażona w 88-znakowy monitor brajlowski Handy Tech Modular Evolution, monitor dotykowy DotView2, program udźwiękawiający system operacyjny Jaws for Windows 10.0, program powiększający Magic 11.0, skaner A3 Plustek OpticPro A360 program do rozpoznawania tekstu Abbyy FineReader 9.0 Professional Edition oraz pakiet Microsoft Office 2007;
  2. stacja robocza (Windows 2000 z 256 MB RAM i twardym dyskiem 37,26 GB) wyposażona w 40-znakowy monitor-notatnik brajlowski Braille Lite, program udźwiękawiający system operacyjny Jaws for Windows w wersjach 9.0 i 7.10, skaner A4 Plustek OpticBook 3600, program do rozpoznawania tekstu Abbyy FineReader 9.0 Professional Edition i 6.0, pakiet Microsoft Office 2000 oraz w drukarkę brajlowską Index Everest i program WinBraille 3. 14 - narzędzie do edycji tekstów piśmie punktowym.

Sprzęt komputerowy w pokoju 3.39 jest dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00. Osoby zainteresowane dostępem do pracowni w innych godzinach prosimy o kontakt z Administratorem Pracowni Tyfloinformatycznej Rafałem Kamińskim, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 58 523-32-72.