Spis treści:
Informacje ogólne 
Usługi dostępne w Bibliotece Głównej UG 
Asystent Biblioteczny w Bibliotece Głównej UG
Grafik dyżurów Asystentów Bibliotecznych
Asystent Informatyczny w Bibliotece Głównej UG
Usługi dostępne w bibliotekach specjalistycznych
Informacje dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu
Informacje dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku
Polecane zbiory cyfrowe

 

DOSTĘPNY UG – KOMPLEKSOWY PROGRAM LIKWIDACJI BARIER W DOSTĘPIE DO KSZTAŁCENIA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Logo-UE

Logo-UG Logo-FIRR

Informacje ogólne

Biblioteka Główna oraz biblioteki specjalistyczne (Biblioteka Prawna, Biblioteka Ekonomiczna, Biblioteka Humanistyczna, Biblioteka Neofilologiczna) to miejsca przyjazne i dostępne dla osób z niepełnosprawnością. Bibliotekarze są systematycznie szkoleni w zakresie obsługi osób z niepełnosprawnościami. W miarę możliwości likwidowane są też bariery architektoniczne w obrębie poszczególnych jednostek BUG.

Osoby z niepełnosprawnością mogą korzystać ze zbiorów Biblioteki Głównej w Czytelni Informacji Naukowej, która mieści się na parterze. Pracownicy służą pomocą w znalezieniu informacji oraz dostarczeniu potrzebnych materiałów z innych pięter.

Czytelnicy z niepełnosprawnościami mają zwiększony limit wypożyczanych książek do 10 tytułów na okres 4 miesięcy z możliwością dokonania dwukrotnej prolongaty na okres dwóch miesięcy. Usługa jest dostępna po jednorazowym zgłoszeniu w wypożyczalni dowolnej biblioteki UG.

Miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością znajdują się przed budynkami Biblioteki Głównej, Biblioteki Prawnej, Biblioteki Humanistycznej i Biblioteki Neofilologicznej.

Toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się w Bibliotece Głównej oraz w większości pozostałych budynków, w których mieszczą się biblioteki specjalistyczne.

Od czerwca 2020 r. w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach projektu „Dostępny UG – kompleksowy program likwidacji barier w dostępie do kształcenia dla osób z niepełnosprawnościami” zostały wdrożone innowacyjne, specjalistyczne usługi dla osób z niepełnosprawnościami tj. Asystent Biblioteczny oraz Asystent Informatyczny. Dzięki nim korzystanie z BUG dla osób z niepełnosprawnościami będzie jeszcze łatwiejsze i bardziej dostępne.

 

Usługi dostępne w Bibliotece Głównej UG

 • Dostęp do katalogu online BUG;
 • Stanowiska komputerowe wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie dla osób z dysfunkcją wzroku (oprogramowanie powiększające i udźwiękawiające (Jaws, Magic) w Czytelni Informacji Naukowej, Czytelni Zbiorów Specjalnych oraz cztery stanowiska na poziomie II i III;
 • Stanowiska wyposażone w powiększalnik stacjonarny ClearView+ firmy Optelec dla osób słabowidzących w Czytelni Informacji Naukowej i na poziomie II w Czytelni Humanistycznej;
 • Asystent Biblioteczny dla studentów, doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych, pracowników UG z niepełnosprawnościami dostępny w czasie trwania dyżuru;
 • Asystent Informatyczny dla studentów, doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych, pracowników UG z niepełnosprawnościami dostępny w czasie trwania dyżuru;

 

Asystent Biblioteczny w Bibliotece Głównej UG

Asystent może wesprzeć osobę z niepełnosprawnością (studenta, doktoranta, słuchacza studiów podyplomowych, pracowników UG) w zakresie:

 • Wsparcie czytelnika podczas korzystania z Biblioteki w zakresie: wyszukiwania (na półce i w katalogu bibliotecznym), dostarczania, przeglądania publikacji oraz udzielania informacji w zakresie dostępności księgozbioru.
 • Wsparcie – również zdalne – w zakresie przeszukiwania publikacji papierowych i cyfrowych np. znalezienie spisów treści, odczytywanie fragmentów wstępu, przejrzenie indeksów rzeczowych, osobowych bądź odnalezienie w publikacji danych bibliograficznych.
 • Pomoc w poruszaniu się w przestrzeni bibliotecznej np. pomoc w odnalezieniu i korzystaniu z Czytelni Informacji Naukowej czy Wypożyczalni.
 • Pomoc w odnalezieniu np. windy, pokoju pracy indywidualnej, szatni czy toalet.
 • Pomoc w znalezieniu i zajęciu dogodnego, bezpiecznego miejsca pracy w Bibliotece Głównej UG.
 • Dostarczanie materiałów zamówionych przez uprawnionych czytelników, za pośrednictwem e-maila lub telefonicznie, do digitalizacji.

Kontakt:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefon: 58 523 32 00

Procedura obsługi osoby z niepełnosprawnością oraz zasady korzystania z usług bibliotecznych w Bibliotece Głównej UG (BG UG)

 

Grafik dyżurów Asystentów Bibliotecznych: 

Data: Godzina:
01.10.2021 11.00 – 14.00
04.10.2021  14.00 – 17.00
06.10.2021 11.00 – 14.00
08.10.2021 11.00 – 14.00
11.10.2021 14.00 – 17.00
13.10.2021 11.00 – 14.00
14.10.2021 11.00 – 14.00
15.10.2021 11.00 – 14.00
16.10.2021 14.00 – 17.00
18.10.2021 14.00 – 14.00
20.10.2021 11.00 – 14.00
21.10.2021 11.00 – 14.00
22.10.2021 11.00 – 14.00
25.10.2021 14.00 – 17.00
27.10.2021 11.00 – 14.00
29.10.2021 11.00 – 14.00

 

Asystent Informatyczny w Bibliotece Głównej UG

Asystent może wesprzeć osobę z niepełnosprawnością (studenta, doktoranta, słuchacza studiów podyplomowych, pracowników UG) w zakresie:

 • Pomoc osobom z niepełnosprawnościami w obsłudze komputerów bibliotecznych, lub wypożyczonych z BON.
 • Wsparcie osób z niepełnosprawnościami w obsłudze specjalistycznego oprogramowania np. powiększającego, udźwiękawiającego, transkrybującego itp. na sprzęcie należącym do BON.
 • Pomoc techniczna w spersonalizowaniu i konfiguracji stanowiska komputerowego do potrzeb osoby z niepełnosprawnością np. w zakresie włączenia, ustawienie odpowiednich parametrów oprogramowania. Dotyczy sprzętu należącego do BON.
 • Nadzorowanie, monitorowanie, konserwacja sprzętu komputerowego i oprogramowania specjalistycznego na komputerach w BUG oraz będących w posiadaniu BON.
 • Wsparcie osób z niepełnosprawnościami w zakresie obsługi aplikacji specjalistycznych na urządzeniach mobilnych tj. smartfon, tablet.
 • Pomoc w zakresie odczytu zawartości/treści znajdujących się na ekranie komputerów, tabletów i smartfonów.
 • Nadzór, monitorowanie i konserwacja urządzeń mobilnych będących własnością BON.

Asystenci Informatyczni są dostępni:
poniedziałek-piątek 8:00 – 15:00

Kontakt:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
telefon: 58 523 32 74

 

Usługi dostępne w bibliotekach specjalistycznych

 • dostęp do katalogu online BUG;
 • stanowiska komputerowe wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie dla osób z dysfunkcją wzroku (oprogramowanie powiększające i udźwiękawiające (Jaws, Magic) w Bibliotece Prawnej, Bibliotece Ekonomicznej i Bibliotece Humanistycznej.

 

Informacje dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu

 • Wypożyczalnie Bibliotek UG mieszczą się na parterze (Biblioteka Główna, Biblioteka Prawna, Biblioteka Ekonomiczna, Biblioteka Humanistyczna, Biblioteka Neofilologiczna), podobnie jak Oddział Informacji i Promocji (Biblioteka Główna), Informatorium (Biblioteka Ekonomiczna) i punkt informacji (Biblioteka Prawna), gdzie można uzyskać pomoc.
 • Budynek Biblioteki Ekonomicznej – przy wejściu do budynku zamontowana jest platforma schodowa uruchamiana na życzenie osoby zainteresowanej. Przy platformie znajduje się przycisk wzywający pracownika Straży Uniwersyteckiej, który służy pomocą w uruchomieniu dźwigu.
 • Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością ruchową znajdują się przed budynkiem Biblioteki Głównej oraz Biblioteki Prawnej.
 • Toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na parterze Biblioteki Głównej UG oraz na każdym piętrze budynku, a także w większości pozostałych budynków, w których mieszczą się biblioteki specjalistyczne.

 

Informacje dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku

 • W Pracowni Usług Cyfryzacyjnych administrowanej przez BON mieszczącej się w BUG, III piętro, pokój 3.39, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 16.00 istnieje możliwość skorzystania z usługi SAD (skanowania/adaptacji/digitalizacji). Więcej informacji w zakładce Adaptacje materiałów dydaktycznych (https://bariery.ug.edu.pl/pl/dla_studentow-adaptacje_materialow_dydaktycznych/).
 • W Bibliotekach UG, znajdują się stanowiska komputerowe przeznaczone dla osób słabowidzących i niewidomych. Na tych komputerach zainstalowane jest specjalistyczne oprogramowanie powiększające i udźwiękawiające (Jaws, Magic). Komputery znajdują się w:
  - Bibliotece Głównej (Czytelnia Informacji Naukowej, Czytelnia Zbiorów Specjalnych oraz 4 stanowiska na II i III poziomie)
  - Bibliotece Humanistycznej
  - Bibliotece Prawnej
  - Bibliotece Ekonomicznej

   

Polecane zbiory cyfrowe

 • Wirtualna Biblioteka Literatury: https://literat.ug.edu.pl/ (arcydzieła literatury polskiej od średniowiecza po wiek XX w postaci dokumentów cyfrowych w formacie HTML).
 • Dział Zbiorów dla Niewidomych: http://dzdn.pl/ (korzystanie możliwe po zapisaniu zgodnie z opisem DZdN),