OBIERZ KIERUNEK NA MROZA! - wystawa grafik Daniela Mroza w Bibliotece Głównej UG

Zapraszamy do Czytelni I w Bibliotece Głównej na zwiedzanie wystawy poświęconej Danielowi Mrozowi – znakomitemu polskiemu grafikowi i rysownikowi, który wpłynął na wyobraźnię milionów czytelników na całym świecie.

Daniel Mróz (1917-1993)
Polski grafik, scenograf i rysownik, członek Grupy Krakowskiej. Był stałym ilustratorem tygodnika "Przekrój",w którym zamieszczał swoje rysunki, a także tworzył charakterystyczną szatę graficzną pisma, z którym współpracował do końca życia – projektując jego okładki. Ponadto zajmował się grafiką książki (okładki, ilustracje, projekty typograficzne), scenografią teatralną, plakatem. Zilustrował między innymi Cyberiadę i Bajki robotów Stanisława Lema. Wykonał też ilustracje do dzieł Franza Kafki, Sławomira Mrożka, Juliusza Verne'a. Tworzył głownie techniką rysunku piórkiem i tuszem oraz collage'u. Inspirował się kolażami Maxa Ernsta, tworząc własny niepowtarzalny styl, który cechuje surrealizm i groteskowość.

SZLAKIEM KOŚCIOŁÓW GOTYCKICH W GDAŃSKU - wystawa w Bibliotece Prawnej UG

Wizyta w gotyckich kościołach Gdańska jest znakomitą okazją do poznania sakralnej sztuki średniowiecza. Nie bez przyczyny Gdańsk zasługuje na szczególną uwagę. Pnące się ku niebu wieże, potężne mury, filary i okna, misterne sklepienia, nie wspominając o wspaniałym wystroju wnętrz – świadczą o wielkich umiejętnościach średniowiecznych budowniczych.
Wystawa „ Szlakiem kościołów gotyckich w Gdańsku” jest zaproszeniem do poznania ciekawej historii tych świątyń. Eksponowana jest w holu Biblioteki Prawnej UG do końca lutego 2019 roku. Serdecznie zapraszamy.