Spis treści

Uwaga !
Zamówienia będą realizowane w miarę dostępności bibliotek współpracujących z BUG z zachowaniem środków bezpieczeństwa sanitarnego, w tym kwarantanny trwającej 3 dni. W związku z tym czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.

Szczegółowe zasady : wypożyczalnia.międzybiblioteczna.pdf

 

Wypożyczalnia Międzybiblioteczna sprowadza z bibliotek krajowych i zagranicznych książki, kopie artykułów z czasopism oraz inne materiały, których nie posiada Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego ani inna biblioteka w Trójmieście.
Ze sprowadzonych materiałów można korzystać wyłącznie w czytelni,  w terminie określonym przez instytucję wypożyczającą.

Wykaz bibliotek, w których realizowane są wypożyczenia międzybiblioteczne:

Biblioteka Godziny otwarcia
Biblioteka Główna, parter, pokój 0.57
telefon 58 523 32 18, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
poniedziałek-piątek 9.00-16.00
Biblioteka Ekonomiczna
telefon 58 523 13 06, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

poniedziałek-piątek

 

9.00-14.00

Biblioteka Prawna
telefon 58 523-29-39, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Biblioteka Humanistyczna
telefon 58 523-21-32, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uwaga! Zamówienia z bibliotek zagranicznych realizowane są jedynie w Bibliotece Głównej oraz Bibliotece Ekonomicznej.


1. Kto może korzystać

Wyłącznie użytkownicy związani z Uniwersytetem Gdańskim, tj.:

 • pracownicy naukowi;
 • doktoranci;
 • studenci;
 • doktoranci spoza UG z poręczeniem promotora UG

 

2. Składanie zamówienia

 • Składane zamówienia powinny zawierać dokładne dane bibliograficzne.
  Autor, tytuł, miejsce, rok wydania - w przypadku zamawiania książki.
  Autor, tytuł artykułu oraz dokładny tytuł, rocznik, numer czasopisma - w przypadku prośby sprowadzania kopii tekstu zamieszczonego w wydawnictwie ciągłym.
 • Jednorazowo czytelnik może zamówić 5 publikacji (w tym nie więcej niż trzy z zagranicy).
 • Zamówienia na publikacje z bibliotek krajowych można składać osobiście w wypożyczalni międzybibliotecznej na specjalnych formularzach lub w formie elektronicznej.
 • Zamówienia składa się w odpowiedniej dla kierunku studiów wypożyczalni międzybibliotecznej.
 • Na jednym formularzu można zamówić jedną publikację.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

  Formularze elektroniczne:

  Zamówienie na książkę
  Zamówienie na kopię z czasopism
 • O realizacji zamówienia czytelnik zostaje powiadomiony mailem lub telefonicznie.
 • Jeżeli czytelnik nie zgłosi się po zamówione materiały, Biblioteka UG obciąży go kosztami związanymi z ich sprowadzeniem oraz może pozbawić prawa korzystania z Wypożyczalni Międzybibliotecznej.

3. ACADEMICA - Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza do korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.

System Academica udostępnia w postaci cyfrowej książki i czasopisma nowe, jak również starsze. Czytelnik znajdzie tutaj monografie, podręczniki, skrypty, artykuły oraz całe numery czasopism.

Publikacje nie chronione prawem autorskim są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń. Publikacje chronione prawem autorskim dostępne są wyłącznie na terminalu dedykowanym Academice, znajdującym się w Czytelni Oddziału Informacji i Promocji Biblioteki Głównej UG.

Do korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica mają prawo osoby posiadające aktualne konto biblioteczne w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego.

Zasady korzystania z systemu Academica:

 1. Przeglądanie zasobów systemu jest możliwe z dowolnego komputera z dostępem do Internetu, bez konieczności posiadania konta.
 2. Dostęp do pełnych tekstów publikacji chronionych prawem autorskim czytelnik uzyskuje po zarejestrowaniu w systemie. Użytkownikiem systemu może zostać osoba posiadająca aktywne konto biblioteczne w Bibliotece UG.
 3. W celu założenia konta indywidualnego w Wypożyczalni Academica należy zgłosić się do Wypożyczalni Międzybibliotecznej (Biblioteka Główna, parter, pok.057).
 4. Pracownik Wypożyczalni Międzybibliotecznej dokona rejestracji użytkownika na podstawie okazania dokumentu umożliwiającego potwierdzenie tożsamości użytkownika i sprawdzenie ważności jego konta bibliotecznego.
 5. Po zarejestrowaniu czytelnik otrzyma hasło do pierwszego logowania w systemie Academica (login – numer karty bibliotecznej). Przy pierwszym logowaniu do systemu Academica czytelnik jest zobowiązany do zmiany otrzymanego hasła na własne oraz zapoznania się z Regulaminem Użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.
 6. Po zalogowaniu do systemu Academica z dowolnego komputera z dostępem do Internetu czytelnik może dokonywać rezerwacji publikacji chronionych prawem autorskim na określony dzień i godziny. Przeglądanie zarezerwowanych publikacji możliwe jest tylko na wyznaczonym terminalu w Czytelni Oddziału Informacji i Promocji (od poniedziałku do piątku od 9.15 do 19.45).
 7. Po upływie czasu rezerwacji publikacja staje się dostępna dla innych użytkowników zarejestrowanych w Academice. O kolejności dostępu do zasobów decyduje kolejność rezerwacji.

REGULAMIN UŻYTKOWNIKA

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

Uwaga! Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania i drukowania przeglądanych materiałów.


4. Opłaty

 • Czytelnik pokrywa koszt kopii dokumentów (w przypadku artykułów) oraz wszelkie opłaty, których żąda biblioteka wysyłająca.
 • Wszystkie zamówienia zagraniczne są odpłatne.

Cennik usług Wypożyczalni Międzybibliotecznej Biblioteki UG

- opłata za odbitkę kserograficzną wykonaną w BUG (powyżej 10 stron) 0,20 zł (w tym 23% VAT)/ 1 strona A4
- opłata za skan wykonany w BUG (powyżej 10 stron) 0,50 zł (w tym 23% VAT)/ 1 strona A4
- nagrywanie treści na płytę CD w BUG (w tym cena płyty) 4 zł (w tym 23% VAT)

Opłaty za zamówienia realizowane dla czytelników BUG:

 • Opłaty za kopie z czasopism: według rachunku biblioteki realizującej zamówienie.
 • Przesyłki specjalne : sprowadzone materiały o wadze ponad 2 kg lub wymagające ubezpieczenia - koszty zamówienia ponosi czytelnik na postawie wystawionego rachunku bądź faktury.
 • Sprowadzenie książek z zagranicy:
  - koszt wysyłki zwracanej książki (według cennika Poczty Polskiej) + opłata wyznaczona przez bibliotekę realizującą zamówienie,
  - Biblioteka UG płaci specjalnym środkiem płatniczym – voucherem IFLA (wartość jednego vouchera = 40zł), najczęściej żądana opłata to 1 voucher za 1 książkę,
  - Biblioteka realizująca zamówienie może zażądać opłaty wyższej – zależy to od rodzaju wydawnictwa i obszaru, z którego sprowadzane są materiały.

5. Regulamin

Regulamin Wypożyczalni Międzybibliotecznej Uniwersytetu Gdańskiego 


 

6. Dla innych bibliotek - formularze zamówień

Zamówienie na książkę
Zamówienie na kopię artykułu